Внимание! Много от незаконно търгуваните кучета са уязвими към опасни заболявания, които могат да им костват живота

Всеки, който си купува уж елитно куче, трябва да е наясно с факта, че то най-вероятно е жертва на трафик и е било отглеждано в ужасяващи условия. Оказва се, че произходът на близо 80% от търгуваните в Европа кученца, включително и у нас, не може да бъде проследен, няма гаранции, че са минали всички ваксинации и това вреди не само на животните, а и на собствениците им, които са изправени пред ненадейни разходи за здравето на домашния си любимец. Това разказва нов доклад на международната организация за защита на животните „Четири лапи”, който призовава за приемане на европейски регламент за задължителна регистрация и сертификация на животните.

Според данни на организацията всяка година са необходими почти 6 милиона кучета, за да се задоволи търсенето в ЕС, а самата индустрия се оценява на колосалните 6 милиарда евро. Тези резултати показват значително разширяване на пазара за последните години, като за сравнение през 2019 г. са били необходими 5.18 милиона кучета, за да се задоволи годишното търсене.

Обезпокоителни данни на „Четири лапи” сочат, че 79% от тези кучета не могат да бъдат проследени до проверени или легални източници. Липсата на механизъм за проверка в сайтовете за обяви при рекламирането на животно за продажба, както и различията в законодателствата на отделните държави правят невъзможно проследяването и регулирането на търговията с кученца в целия ЕС. Членовете на Европейския парламент имат реална възможност да помогнат за решаването на проблема, ако засилят предложения регламент на ЕС във връзка с търговията с кученца.

„През следващите седмици законодателното предложение за регламент относно хуманното отношение към кучетата и котките и тяхното идентифициране и проследяване в ЕС ще бъде разглеждано и гласувано от Европейския парламент. Това означава, че членовете на ЕП в момента имат възможност да засилят първоначално предвидените разпоредби в предложението и да допринесат към въвеждането на единни изисквания за всички котки и кучета в ЕС, без изключения. Искаме да гарантираме, че за в бъдеще произходът на всеки домашен любимец ще бъде сигурен и проследим, за да бъдат предпазени както самите животни, така и техните стопани. Затова призоваваме евродепутатите да предприемат необходимите стъпки за изсветляване и ограничаване на незаконните и нехуманни практики при развъждането и търговията с кучета и котки“, коментира Ивелина Иванова от фондация „Четири лапи“.

Проучванията на организацията сред сайтове за обяви в 21 държави-членки на ЕС, вкл. и в България, разкриват, че над 2000 нови обяви за кучета се публикуват ежедневно на уебсайтовете в страни като Франция, Германия и Италия. В Полша дневният брой на обявите достига дори над 4000, а в България във всеки един момент има активни над 5000 обяви за кучета. Резултатите показват разлики до 1300 евро в цената на обявените кученца в Източна и Западна Европа и голямо движение на животните през Европа, което подсказва за търговия с неидентифицирани и непроследими кученца. При тези високи печалби, осезаемо липсващи системи за проверка и малък риск от наказателна отговорност стимулите за незаконна и нехуманна дейност спрямо животните, са огромни.

Макар Европейската комисия да признава незаконната търговия с домашни любимци за организирана престъпност, слабата законодателна рамка продължава да позволява процъфтяването на тази индустрия. „Четири лапи“ настоява Съюзът да приложи по-строги мерки, вкл. задължителна идентификация и регистрация на всички кучета и домашни любимци, както и механизъм за проверка на обявите на кученца в сайтовете за обяви, който да позволява проверката на регистрациите на кучетата, преди да бъдат качени обявите.

Много от незаконно търгуваните кучета са уязвими към опасни заболявания, появяващи се вследствие на пропуск на ваксинация на животните и невъзможността за изграждане на имунитет в ранна възраст. Тези заболявания водят до тежки последствия, които понякога могат да бъдат фатални. Една шокираща история от Германия разкрива как невинни кучета и техните нови собственици плащат цената на този жесток бизнес.

Докато търси кученце в сайт за обяви, германско семейство попада на куче от породата йоркширски териер, обявено от продавач, който увещава, че има всички задължителни ваксинации и документи за произход. Доверявайки му се, те купуват кучето за 750 евро. Доверието им в предполагаемия развъдник обаче започнало да се губи след срещата им на улицата, когато получили малко, треперещо кученце, с тегло едва достигащо 600 грама. Състоянието му бързо се влошило – след продажбата то спряло да се храни, получило сериозни стомашни проблеми и накрая изпаднало в кома.

Разтревоженото семейство веднага завело кученцето на ветеринар, който му поставил диагнози като парвовироза, паразити и диабет. Само тежките медикаменти и непрестанните интензивни и любящи грижи на семейството помогнали на кутрето да се възстанови. Подобни травмиращи изживявания имат и десетки български семейства, които си купуват кучета от уж реномирани развъдници.
Източник: Уикенд

Related posts

„МОДЕЛЪТ „КОЦЕВ“ – СЕКИРА, КОЯТО ЩЕ ВЗЕМЕ НАД 500 ЛВ. СРЕДНО ОТ ВСЕКИ ВАРНЕНЕЦ. БЕЗОТГОВОРНИЦИ КОЦЕВИ „КАЛИНКИ“ ГАЗЯТ ЗАКОНА

Антон Гицов: Ако Путин дойде в България, ще го арестуваме. А Нетаняху?

От висотата на богатството всяко нещастие изглежда преодолимо и незначително…

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече