Ако действително излезе достоверна информация, че не си върша работата като министър, ще напусна.“
Това заяви в „Защо, господин министър“ по бТВ служебният министър на културата Найден Тодоров.
Проверка, разпоредена от премиера Димитър Главчев, показа системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства в Министерството на културата. Това бе разкрито в доклад на Главния инспекторат на Министерски съвет.
Става дума за длъжностни лица в министерството, осъществяващи контрол върху дейността на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград и Родопския драматичен театър в Смолян.
„Когато премиерът ми връчи доклада в петък, той каза, че вътре има проблем – разписал съм документ, с който одобрявам тези плащания. Прибирайки се в министерството, бях в шок. Проверих веднага документа, за който става дума. Това, което одобрявам, не са извършените разходи, а мерките, които трябва да се предприемат в резултат на това, че са извършени такива разходи“, обясни Тодоров.
По думите му мерките са три. Първата е да се поискат обяснения на всички директори, които към 30 септември са надвишили 75% от годишния си бюджет. Втората мярка е изпращането на Инспектората на Министерството на културата във всички държавни културни институти в сценичните изкуства. Третата е слагането на лимити в разходите на културните институти.
„Един министър разписва между 500 и 1200 документа на ден, но аз все пак внимавам какво разписвам. Затова проверих веднага и се оказа, че е нещо съвършено различно. Предполагам, че по някакъв начин премиерът е бил подведен“, изрази мнение Найден Тодоров.
Ако премиерът Главчев вярва, че аз имам нещо общо с източването на тези средства, той е длъжен да ми поиска оставката. Аз ще поискам проверка от най-висока инстанция за всичко, което се е случило и ако има най-малко съмнение в моята работа, ще напусна“, заяви министърът на културата.
Той допълни, че е готов да вкара и прокуратурата в Министерството на културата, която да извърши проверка.
По думите на Тодоров в доклада не се посочва кой по закон трябва да извършва контрола на дейността на културните институции. В документа пише, че контролът „се извършва формално“.
„Очевидно има липса на контрол и в края на разследването ще стане ясно. По заповед ресорният зам.-министър отговаря за контрола. Това е Илко Ганев. Тези процентни завишавания обаче се случват през годините и тогава той не е бил зам.-министър“, обясни още министър Тодоров.
На въпрос дали има доверие на Илко Ганев той отговори, че в момента има доверие само на разследващите органи.
В доклада Главният инспекторат на МС също така дава препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата Тодор Керанов и от директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ Елиянка Михайлова.
„Още в понеделник ще бъде заведен дисциплинарен съвет, който да им потърси отговорност“, заяви културният министър.
Наказани ще има, защото това е петно върху културата. Но пак да кажа, това е тема, за която аз съм говорил още преди да стана министър – тук говорим за система, която предполага възможностите за престъпление. Давал съм предложения и в качеството си на министър и се радвам, че има кой да ме чуе, когато казвам, че трябва реформа в системата", каза още той.
На въпрос дали може някой от висшия мениджмънт на МК да е участвал в аферата, Тодоров заяви: "Не виждам как това може да стане, чисто технически, говорих с разследващия прокурор от Пловдив и с главния прокурор и съм за пълно разследване и ако има такъв човек, ще бъде разкрит".
А на въпрос дали усеща отговорност за тези милиони, той каза: "Отговорност – не, усещам нещо друго – омерзение
Епицентър