Цирковете в държавата си продължават! Главчев атакува министъра на културата за театрите, Найден Тодоров го опроверга с документ

Проверката в Министерството на културата, разпоредена от служебния премиер Димитър Главчев покрай аферата с театрите, на Инспектората на Министерския съвет (МС), приключи с установени системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства.

Имената на отговорните държавни служители за това обаче не бяха съобщени. Липсват и в разпространения документ от правителствената информационна служба. Вместо това се правят внушения, че министърът на културата е одобрил завишените плащания на културните институти.

Последва незабавна реакция от страна на Министерството на културата, което публикува документа, разписан от маестро Найден Тодоров. От него става ясно, че той е подписал единствено предложените мерки за ограничаване на плащанията към културните институти до края на годината и налагането на месечни лимити.

Освен театрите в Смолян и Разград, чиито директори бяха арестувани и обвинени в злоупотреби, над лимитите за плащания към края на септември са още 7 културни институции, става ясно от публикувания документ. Това са Народният театър „Иван Вазов“ (106%), Драматично-куклен театър Враца (228%), Драматичен театър „Рачо Стоянов“ Габрово (104%), Театрално-музикален център Кърджали (105%), Драматичен театър Ловеч (113%), Куклен театър Бургас (102%), Държавна опера Стара Загора (147%) и Държавна опера Русе (164%).

Скандалът с източването на театри избухна в края на септември, когато първо беше задържан директорът на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград Левон Манукян заради злоупотреба с пари.

По-късно обвинение беше повдигнато и на директора на театъра в Смолян Румен Бечев. Според прокуратурата и двамата са участвали в схема с фиктивни назначения на служители на високи заплати, както и с ангажирането на външни фирми, с което е ощетен държавният бюджет.

Системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства са част от изводите в доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет по повод извършената проверка на длъжностните лица от Министерство на културата, които са осъществявали контрол върху дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център Разград и Родопски драматичен театър – Смолян.

В доклада си до премиера Главният инспекторат дава препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерството на културата и от директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ за допуснатите нарушения. Техните имена не са посочени в разпространения документ.

Главен секретар на културното министерство в момента е Тодор Керанов, а шеф дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ е Елиянка Михайлова, според сайта на културното министерство.

И ако в разпространения документ от МС е посочено конкретно какви са провиненията на директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“, без да се споменава име, то не става ясно, за какво конкретно трябва да бъде наказан главният секретар на ведомството.

Проверката е установила, че в нарушение на Устройствения правилник на Министерство на културата и на Правилата за прилагане на системата на делегирани бюджети в държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, през 2024 г. не са заложени лимити на разходите за отделните културни институти, което е довело до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати.

Така на Родопския драматичен театър в Смолян през август и септември са изплатени общо 1 533 489.80 лв. за заплати и други разходи на персонала. За август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти спрямо предходните месеци и са заявени на 4 транша, а за септември нарастват 16 пъти спрямо средните разходи за възнаграждения в театъра и са заявени на 3 пъти.

Театърът в Смолян има уточнен план за заплати и други плащания на персонала към 30 септември 2024 г. от 1 518 485 лв., а са му били били преведени 6 262 327 лв. , което е 412% от планираните разходи.

За театъра в Разград превишението е 195% – при уточнен план към 30 септември 2024 г. от 1 758 505 лв. са били направени плащания за 3 425 658 лв., е посочено в разпространения документ.

На Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през август и месец септември са изплатени общо 1 915 267 лв. През септември 2024 г. разходите за заплати са се увеличили над 11 пътиспрямо предходния месец август и са заявени на 5 транша.

Сумите са потвърдени за плащане от директор на дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности“ в Министерството на културата и началника на отдел „Бюджет“, е посочено в разпространения от правителствената пресслужба документ. Имената им не се съобщават. Няма и предложение те да бъдат дисциплинарно наказани.

Имената на двете служителки обаче станаха ясни миналата седмица от отворено писмо на Института по пътна безопасност до президента Румен Радев и премиера Димитър Главчев.

Това са Диана Арнаудова и Албена Лалева, срещу които е било започнато дисциплинарно производство заради аферата с театрите от страна на Министерството на културата, но те бързо са се трудоустроили в Министерството на регионалното развитие (МРРБ).

Диана Арнаудова, която е била директор на дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности“ в Министерството на културата е била назначена като редови служител в агенция „Пътна инфраструктура“.

Нейната подчинена в културното министерство Албена Лалева, пък се е върнала на старата си работа във финансовия отдел на МРРБ.

Източник: „Медиапул“

Related posts

Сензационно признание от тв легендата Лили Ванкова: Да, бях любовница на Гунди!

Вижте какво пише в споразумението, което ни отваря врати за Шенген

В Ловешко граждани проплакаха от безводието: “Депутати и министри, смилете се над нас”

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече