Когато вестникът на Джеф Безос “Вашингтон Пост” отказа да подкрепи кандидат на президентските избори в САЩ, много хора приеха това като грешка. Милиони демократи, които бяха свикнали медията да е на тяхна страна, моментално прекратиха своя абонамент.
Оказа се обаче, че собственикът на “Амазон” и един от най-богатите хора в света е осъзнал и решил да се изправи пред един много сериозен проблем – това, че медиите напълно загубиха доверието на хората.
Безос се зае лично да напише една статия, която ще остане в историята като признанието на медиите. Той пише, че вече хората не вярват по никакъв начин в тяхната обективност и смятат, че медиите като цяло имат пристрастия. Според милиардера да се обвиняват читателите е грешка и борба с реалността, а реалността е непобедима.
Той правилно посочва, че както “Вашингтон Пост”, така и другите вестници вече се четат само сред много отбрана група хора и това води хората към подкасти и социални мрежи, където информацията се манипулира много по-лесно.
Нима не е прав? Този феномен виждаме и в България. Информацията ни вече е в тик-ток, интервютата – в подкасти, а новините – в социалните мрежи. И колкото и да е прекрасен свободният достъп до гражданска журналистика, както обича да я нарича Илон Мъск, все пак традиционните медии имат своята роля да проверяват информацията и да спазват стандарт.
Това е проблемът, пред който всички ние сме изправени в момента. Информацията все пак трябва да идва отнякъде и когато източниците се четат все по-малко, има все по-голям шанс тя да дойде от някой, който се възползва от читателите. Така и алтернативните медии страдат, тъй-като са заляти от източници и се създава усещането, че не може да се вярва на нищо.
С други думи, нека в социалните мрежи се коментира свободно – но нека информацията идва от медии, които спазват стандарт и може да им се вярва.
Автор: Виктор Блъсков
trud.bg