Има ли финансова криза в Народния театър?

Ексминистърът на културата проф. Велислав Минеков хвърли бомба с твърдението си, че Народният театър е пред финансов колапс. В телевизионно интервю той заяви, че културната институция не е била в такова тежко финансово състояние дори при две национални катастрофи, по време на войни и бомбардировките в София и не е имал загуби. От своя страна директорът Васил Василев яростно отрече тези твърдения и заяви, че сравнения на отделни отчетни периоди с финансови състояния на театъра от миналия век са крайно неприемливи и манипулативни.

Финансова криза в Народен театър „Иван Вазов“ няма, още повече тежка, отсече в писмена позиция до медиите той. След което се впусна чиновнически да привежда цифри и факти. „Реализираните приходи от началото на 2024 г. до момента са над 2 400 000 лева, като от тях приходите от началото на октомври и ноември са над 560 000 лева“, твърди Василев.

В изказването си проф. Минеков твърди, че при извършена проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на Народен театър „Иван Вазов“ са констатирани десет тежки нарушения. Василев контрира, че нарушенията били девет, като шест от тях били извършени от неговия предшественик Мариус Донкин. За три от нарушенията са съставени и връчени административни актове на настоящия директор на театъра, като същите са обжалвани по съдебен ред – по един от актовете вече има влязло в сила съдебно решение, с което актът е отменен, като АДФИ вече е заплатила на Васил Василев направените по делото разноски. По останалите две съдебни производства се очакват решения.

Никъде в издадените актове АДФИ не е посочвала, че нарушенията са тежки, както ги определя проф. Минеков, казва Василев. Директорът на Народния театър се защитава и като привежда решение на Комисията за защита от дискриминация в негова жалба срещу бившия министър на културата. КЗД е излязла с решение занапред Минеков да се въздържа от изявления по отношение на директора на Народен театър „Иван Вазов“. КЗД е установила, че със своето поведение
описано в жалбата, Велислав Минеков е предизвикал създаване на среда на разделение, предубеденост, неприемане и подкопаване на авторитета към Васил Василев, за което ответната страна е имала ясни представи. Отделно, КЗД е достигнала до извода, че с предходните си изявления Велислав Минеков е станал причина и за пораждане на вътрешно напрежение в рамките на колектива на Народен театър „Иван Вазов“, като в резултат на това между отделните групи в театъра се е породил антагонизъм.

Същевременно обаче от Народния театър официално не коментират какъв хонорар е получил Джон Малкович, за да режисира спорната пиеса на Бърнард Шоу „Оръжията и човекът“. Запознати твърдят, че холивудската звезда е получил 200 000 лева. Вместо да разкрият хонорара на Малкович, от Народния се похвалиха, че спектакълът е разпродаден до края на годината. Проверка показа, че четирите предстоящи спектакъла до 30 декември са напълно разпродадени, както и двата спектакъла през януари. Билети все още има за представлението, което ще се играе на 31 декември
в навечерието на Нова година.

Първата премиера на „Оръжията и човекът“ на 7 ноември се оказа неуспешна, тъй като протестът пред Народния не допусна зрителите да влязат в залата и поради тази причина от театъра ще презаверят билетите за други дати или пък ще върнат парите.
Следващите две премиери обаче бяха разпродадени. Сметката от осемте разпродадени до момента спектакъла показва, че при средна цена на билета от 50 лева приходът от продадени билети е 320 000 лева. Ръководството явно потрива доволно ръце, тъй като тези приходи до момента покриват хонорара на Малкович.

Друг е въпросът за естетическите достойнства на постановката му. Така например бившият драматург на Народния театър Захари Карабашлиев разкритикува остро ръководството и Джон Малкович за поставянето на пиесата на Бърнард Шоу „Оръжията и човекът“. Според Карабашлиев ръководството на театъра е пренебрегнало с лека ръка предупрежденията за провокации срещу спектакъла, а самият Малкович е направил „читалищна постановка“.
Карабашлиев, като бивш драматург на Народния театър, е опитал да се намеси, но действията му не срещнали отклик.

„Това беше предизвестен скандал. В началото на лятото ми се обади президентът Петър Стоянов и ми каза: „Ти беше в Народния театър. Разбирам, че ще се поставя тази пиеса (на Джордж Бърнард Шоу – б. ред.) Има ли начин да поговориш с някой отвътре, за да преразгледа това решение. Да предложат друга пиеса, защото ще предизвика това и това. Обадих се. Казаха ми „Не, решено е“, разкри Карабашлиев.
Според него пиесата на Шоу не е антибългарска, но е „водевилна“, остаряла и „естетически обидна за Народния театър“ като качество.

Захари Карабашлиев разказа, че Джон Малкович е предложил списък с няколко възможни пиеси, но Народният театър е посочил „Оръжията и човекът“. „Това беше използвано за насъскване на обществените настроения.
Конституционното право на хората да гледат тази пиеса беше нарушено. А на другите беше нарушено чувството за идентичност”, коментира още писателят.
Източник: Уикенд

Related posts

Какво търси Симона Пейчева в турнира на любовницата на Путин?

Черната Златка стана преподавател в НБУ

Депутат от „Възраждане“ съди тежко болен за клевета… в 25-членен Viber чат

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече