Начало Последно добавени Какво знаем за ​​„Орешник“ – експерименталната ракета, която Русия изстреля по Украйна

Какво знаем за ​​„Орешник“ – експерименталната ракета, която Русия изстреля по Украйна

от CrimesBG
0 коментара

„Експерименталната“ руска балистична ракета, изстреляна срещу украинския град Днепър, е носела множество бойни глави. Това твърдят двама американски служители и един западен служител пред CNN. Това вероятно е първият път, в който такова оръжие е използвано във война.

Известно като Multiple Independently-targetable Reentry Vehicle (MIRV), оръжието носи серия от бойни глави, всяка от които може да се атакува конкретно място, което позволява на една балистичната ракета да започне по-голяма атака.

MIRV са разработени по време на Студената война, за да позволят доставката на множество ядрени бойни глави с едно изстрелване.

Minuteman III, която е американската междуконтинентална балистична ракета, също е въоръжена с MIRVs.

Ракетата, изстреляна от Русия към Днепър, не беше въоръжена с ядрени бойни глави, но използваше оръжие, предназначено за ядрена доставка, вместо да изстрелва конвенционални оръжия.

В четвъртък заместник-прессекретарят на Пентагона Сабрина Синг каза, че това е първото използване на експерименталната балистична ракета със среден обсег, „базирана на“ руския модел на ракета RS-26 Rubezh, въпреки че Сингх отказа да посочи конкретния тип ракета или нейните възможности.

Том Карако, директор на проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), каза, че това вероятно е първият път, когато MIRV е използван в битка.

В миналото MIRV бяха „изключително за ядрени бойни глави и всичко, което е по-тактическо, като единични, или касетъчни боеприпаси“, каза Карако пред CNN.

Използването на този тип ракети, въоръжени с конвенционални бойни глави, е ескалация на ядреното риторика на Русия, каза Карако, което включва неотдавнашната актуализация на нейната ядрена доктрина.

Руският президент Владимир Путин в първото си телевизионно изявление за атаката я описа като „най-новата руска ракетна система със среден обсег“, която се състои от „балистична ракета в неядрено хиперзвуково оборудване“.

Той каза, че руските ракетчици го наричат ​​„Орешник“. Засега обаче в откритите източници няма официална информация относно капацитета на оръжието. От изявлението на Путин става ясно, че ракетата развива скорост 10 Мах, тоест, 10 пъти скоростта на звука.

За 1 секунда ракетата изминава 2-3 км, което я прави неуловима за всички съществуващи противоракетни комплекси.

Според експерти, най-новата руска ракетна система може да бъде съпоставена със съветския подвижен ракетен комплекс с твърдогоривна двустепенна балистична ракета "Пионер".

Тя се състои от бойна глава с отделни ударни блокове, които се насочват към различни цели. "Пионер" може да достави боен заряд с мощност 150 килотона на до 5000 км, пише "Московский комсомолец", позовавайки се на Телеграм канала "Военная хроника".

Русия е започнала работа по създаването на ракети със среден и по-малък обсег точно след оттеглянето на САЩ от Договора за РСМД, стана ясно от думите на Путин.

А военният експерт Александр Бутирин обясни пред Регнум, че работата по създаването на най-новата ракета се е водила в пълна секретност. Освен конвенционалния заряд, тя може да бъде въоръжена и с ядрени бойни глави.

А заместник-председателят на руския Съвет по сигурността и бивш президент и премиер Дмитрий Медведев публикува в Х видео от удара по Южмаш.

"Нали това искахте! Е, получихте го, по дяволите! Хиперзвукова, балистична ракетна атака", написа Медведев

труд.бг

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избор на редактора

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.