Начало Последно добавени КЗП започна мащабни проверки на фирмите за бързи кредити

КЗП започна мащабни проверки на фирмите за бързи кредити

от CrimesBG
0 коментара

Комисията за защита на потребителите е започнала мащабни проверки на фирмите за бързи кредити след установени множество нелоялни търговски практики в договорите и общите условия в небанковите финансови институции, обяви председателят на КЗП Мария Филипова.

Тя обобщи, че са установили множество заблуждаващи клаузи и нелоялни практики, като допълнителни такси за експресно одобряване на кредитите, автоматично обявяване на предсрочна изискуемост на кредита при дори минимално закъснение на плащанията и т.н.

"За първи път от влизането в сила на закона и създаването на комисията бяха прегледани абсолютно всички договори на бързите кредити и се установиха множество нелоялни практики – заблуждаващи, агресивни, множество неравноправни клаузи. По отношение на нелоялните практики бяха установени и санкции за закъснения, надвишаващи законовите лихвени ставки“, добави Филипова.

Някои фирмиизпращали заплашителни съобщения, като шефката на КЗП цитира едно от тях: “Ако си мислиш, че няма да платиш дълга си, значи си се заблудил. Ще те търся, докато те намеря. Аз отговарям за тези пари, обади ни се незабавно“.

На пазара у нас оперират около 120 фирми за бързи кредити, като има и добросъвестни, но по-големият процент от тях прилагали неравноправните клаузи.

Филипова призна, че е била изключително притеснена и обезпокоена, когато получавала жалбите и виждала страха в очите на хората.

По думите ѝ хората, които използват услугите на бързите кредити, са два типа. Първият са тези, които имат нужда от бързо финансиране за битови нужди, като покриване на сметки и купуване на храна. Втората група са лицата, които поради лоша кредитна история или нерегулярно получаване на заплата не виждат друго решение търсят бързи кредити. Именно заради рисковете, които поемат фирмите за бързи кредити, законово имат право на по-високи лихви.

При 1000 лева кредит 66 на сто или 660 лева над тези 1000 лева е годишният процент на разходите на небанкова финансова институция, това е законовият таван, припомни тя. Въпреки това повечето фирми за бързи кредити заблуждавали потребителите за действителната цена на заема, които получават.

Филипова призова потребителите да не се страхуват, защото не са сами. По думите ѝ “силата е на тяхна страна и има кой да ги защитава срещу бързите кредити”. Тя призова и да се подават жалби към КЗП и се ангажира, че всеки един отделен случаи ще бъде разгледан и при преценка ще бъде обжалван в съда:

"Така си спестяват множество такси, защото дори служебните адвокати взимат минимално възнаграждение. Обръщам се към потребителите, вече не са ви нужни адвокати, ще работим за вашата защита".

Първите 20 заповеди за нелоялни практики са издадени и вече се връчват, а всички фирми в следващите седмици ще бъдат поетапно проверени. Санкциите достигат до 70 000 лева за всяко отделно нарушение по един конкретен договор, а заповедите са с предварително изпълнение. Те обаче могат да бъдат обжалвани.

Фирмите имат 14-дневен срок, за да преразгледат неравноправните си клаузи и да ги променят. Ако това не се случи, след този срок КЗП ще заведе колективен иск в съда.

dir.bg

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избор на редактора

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.