Руски олигарси с български фирми се спасиха от санкции

Страната ни се оказва най-гостоприемната в Европа за руски фирми. Това сочат и официалните данни на правосъдното министерство. Според тях у нас има 11 939 компании с руска връзка, над 7 100 от фирмите пък са изцяло собственост на руснаци, а други 4 600 имат и български съсобственици. Фирмите с руски капитал бяха преброени след парламентарното питане на народния представител от ПП-ДБ Мартин Димитров и огласени в отговор на правосъдната министърка Мария Павлова. Пред нас е само Чехия, в която братушките са нароили цели 12 480 фирми.

Разбира се, повечето от компаниите са регистрирани с цел да се закупят имоти, понеже чужденци като физически лица не могат да купуват земя. Известно е, че десетки. хиляди руснаци имат имоти по Черноморието и в планинските курорти и колкото и да ги разпродават през последните години, нямат свършване.

Да припомним, че собственият имот дава право на виза и постоянно пребиваване. Сред купувачите има и неслучайни хора. Като олигарха Александър Пономаренко, чието богатство е оценявано на 1,9 млрд. долара. Неговото име е включено в черния списък със санкционирани от ЕС лица още на 28 февруари 2022 г. Това означава, че цялото му имущество във всяка европейска страна трябва незабавно да бъде поставено под възбрана. Малко след като е санкциониран, Пономаренко се прости с двете си огромни вили за 134 млн. евро в красиви селца край Кап Фера, недалеч от Ница, където имат резиденции най-богатите хора в света.

У нас обаче няма подобна реакция и до днес от правителството или ДАНС. А Пономаренко притежава няколко огромни апартамента по Българското Черноморие. Те и до днес не са запорирани, напук на решенията на ЕС, за които е гласувала и България.

Съсед на Пономаренко в един от затворените комплекси до Варна е Валерий Лукяненко, чието име присъства в списъка със санкционираните от САЩ руснаци. Неговият имот също не е навестен до момента от агентите на ДАНС.

Имения по морето имат и други руски олигарси или техни роднини. Сред тях е Сергей Чомезов, шеф на руската оръжейна корпорация „Ростех“. Чемезов е близък с руския президент още докато са работели заедно като агенти на КГБ, в Дрезден. Той е в санкционните списъци на ЕС. САЩ и Великобритания. Санкциите не пречат на фамилия Чемезови и до момента да си запазват собствеността на няколко апартамента в комплекса „Естрея Палас" в курорта Св. св. Константини Елена, нито един от имотите, разбира се, не е запориран.

Освен за купуване на имоти, братушките са регистрирали у нас и фирми за реален бизнес. Сред собствениците отново могат да се намерят санкционирани от ЕС и САЩ заради войната в Украйна. Това обаче не е причина нашите власти да ги погнат. Причината звучи безумно. Няма законово основание за това. Иначе желание има! През есента на 2023 г. с решение на правителството е създадена Координационна група по прилагането на ограничителните мерки на Европейския съюз. В нея трябва да има представители на повечето министерства, Агенция „Митници“ и ДАНС. Задачата на тази група е да събира информацията за засечени у нас банкови сметки, имоти или фирми на стотиците санкционирани руски олигарси и политици, близки до Владимир Путин. След това цялото намерено имущество трябва да бъде запорирано. Комисия има, но заради бюрократични неуредици или пълно безхаберие тя така и не заработва. Поне в следващата половин година, а вероятно и до ден днешен.

В това се убеждава руският олигарх Андрей Мелниченко. Той е един от първите, попаднали в санкционния списък на ЕС, броени дни след нападението над Украйна. Андрей Мелниченко далеч не е случаен човек, а неговата близост с кремълския диктатор Путин не подлежи на съмнение. В официалния вестник на Европейския съюз е записано, че принадлежи към най-влиятелния кръг от руски бизнесмени с изключително тесни връзки с руското правителство. На 24 февруари, ден след руското нападение над Киев, Мелниченко е сред 36-мата избрани олигарси, извикани на среща с Путин в Москва.

В България милиардерът притежава фирма за производство и търговия с минерални торове с офис в Плевен и десетки милиони левове годишни обороти.

Още миналата година неговите хора у нас подават молба към правителството фирмата да се ползва от т.нар. дерогация. Това е изключение от санкциите на ЕС, което спира конфискацията. Отговор така и няма, макар чиновниците от работната група да са длъжни да го дадат.

В опит все пак да разбере дали ще му бъде иззет бизнесът, или ще получи изключение от санкциите, Андрей Мелниченко завежда и дело в Административен съд – Плевен. Жалбата му е срещу мълчаливия отказ на зам.-министър на финансите, който е и шеф на въпросната Координационна група, да му отговори. В делото, водено в края на миналата година, лъсва срамната истина, че в България санкциите срещу Русия просто не се прилагат, защото работната група така и не е заработила. Заради това Мелниченко с лекота прехвърля преди няколко месеца собствеността на фирмата си, регистрирана в Швейцария, която притежава българското дружество, на свои близки с руски имена. Това показват документи в Търговския регистър.

Така, дори и комисията да е заработила, властите вече нямат основание да му конфискуват торовия бизнес.

Нещо подобно се случва и с бизнеса на депутата в руската Дума Алексей Чепа. Той е включен в черния списък със санкциите на 25 февруари 2022 г. България е била длъжна веднага да издири и конфискува цялата му собственост. Включително банкови сметки и фирми, каквито той има у нас от десетилетия. Преди години вдига огромен ваканционен комплекс в Равда, който след това продава. Десетките милиони печалба са вложени в строителството на 19-етажната бизнес сграда „Вертиго бизнес тауър” чрез фирма „Вертиго България”. Преди началото на войната Чепа и синът му са собственици на офшорката „Леаморе инвестмънтс лимитед", която чрез българското си дружество е вдигнала бизнес сградата. Забавената реакция на нашите власти позволява на Чепа да реагира. От началото на тази година имената на семейството са заличени като собственици на офшорката, в документите подадени пред Търговския регистър. Вместо тях са обявени граждани на Кипър, които се появяват и като номинални собственици в още десетки тамошни фирми, чиито босове искат да останат в сянка.

Източник: Уикенд, crimesbg.com

Related posts

Изкуственият интелект знае повече за нас от самите нас

92 лв. втора пенсия за 24 години осигуровки!

Първото изречение на Паисий Хилендарски е написано в единствено число.

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече