Голям късмет е изкарала, че веднага е потърсила лекарска помощ, но е претърпяла над 10 операции, каза шефката на НЦЗПБ
Канибалската бактерия, заради която жена се бори в бургаска болница вече месец за живота си, я има не само в морската вода. Разпространява се и чрез храната. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова, след като водещите изтъкнаха, че ставало въпрос за много рядка бактерия, характерна за топлите държави.
„За щастие пациентката вече е добре. Бактерията е рядка, но не чак толкова. По-точно казано заболяването е рядко, но не е и единственото за нашата страна“, изтъкна проф. Христова.
Преди този случай в Бургас имаше други три през тази година, уточни тя.
„Бактерията в вид вибрион, който свързваме с холерата, но тук има страшно много разновидности, които причиняват гастроентерити. Заразяването може да стане през устата с някои морски храни или през рана“, обясни вирусологът.
„На местата, където се вливат в морето реки, е най-лесно заразяването, т.е. когато солеността не е толкова висока. Другото важно условие е да има по-висока температура на водата“, изтъкна тя.
„Инфекцията се развива доста бързо, защото причинителят е много агресивен, но има и някои други бактерии, които също имат богат набор ензими и причиняват некроза. При заразяването първо се инфектира раната“, заяви шефката на НЦЗПБ.
„Раната изглежда възпалена, подута, зачервена и много бързо, буквално за часове бактериите навлизат в кръвта, достигат до всички органи и системи, след което се образуват тромби, които се разнасят из организма по кръвен път, което запушва кръвоносните съдове, прави некроза. Затова при тази жена в Бургас са се наложили толкова много операции, за да се спасят всички засегнати органи“, обясни тя.
Над 10 операции са направени на пациентката, уточни проф. Христова.
„Заболяването не се предава от човек на човек. Лекува се с комбинация от антибиотици. Важно е терапията да започне много бързо, защото заболяването се развива за часове“, добави тя.
Голям късмет има жената, че бързо е потърсила лекарска помощ, коментира специалистът.
Тя показа карта с оценката на риска за целия Черноморски регион като изтъкна, че колкото е по-тъмен цвета, толкова по-висока вероятността за заболяване с бактерията канибал.
За следващите пет дни рискът рязко намалява, заяви проф. Христова.
Оказва се, че в Индия и Китай рискът е много голям заради топлата вода.
След като водещата Мария Цънцарова попита какви са симптомите, които може да ни подскажат да търсим лекарска помощ, проф. Христова каза, че възпалението на раната става много по-бързо.
„През устатата става заразяване при консумация на сурови или много слабо обработени термично храни. Високата температура веднага унищожава бактериите“, каза тя.
Проф. Христова разкри, че в момента най-разпространеният причинител на заболявания е коронавируса, макар че през последните дни имало намаляване на случаите.
„Малка вълничка беше наблюдавана през последния месец със страшно много случаи. Вирусът мутира, защото се опитва да оцелее и да се изплъзне от нашата имунна система. Когато има пациент с респираторни прояви, над 60% е коронавирус, което се доказва с антигенен тест“, добави тя.
"Грипът още не е доказан в нашата страна. Очакваме го след месец, но започва ниска циркулация преди да можем да го докажем", каза още проф. Ива Христова.
https://www.flagman.bg/